Language switcher

Sa oled siin

Hiiumaa rannikult leitud aine on tõenäoliselt tahkunud palmiõli

Valkjat värvi aine tahkunud tükina
Selliseid valkjat värvi tükke kogusid inspektorid Kõpu poolsaare rannast kokku üle 300 kilo

Selgusid eelmisel nädalal Hiiumaal Kõpu poolsaarel rannast leitud aine laborianalüüsi tulemused, mille põhjal võib öelda, et tegu on taimeõliga ja ilmselt palmiõliga.

„Kuigi materjali koostist ei olnud täies ulatuses võimalik kindlaks teha, lubavad analüüsi tulemused tervikuna arvata, et tegemist on taimeõliga. Mitme ühendi, nagu palmitiinhappe ja oleiinhappe kõrge sisaldus viitab palmiõlile,“ selgitas Keskkonnainspektsiooni nõunik Himot Maran.

Diislikütuse lõhn aine juures võis tuleneda selle kokkupuutest naftasaadusega kas laevas või meres.

„Ei ole teada, kuidas palmiõli merre sattus. Kuna palmiõli vedu laevadega on Läänemerel viimastel aastatel hoogustunud, siis on võimalik, et palmiõli jäägid sattusid merre laeva mahutite pesemise käigus. Palmiõli tahkub külmas vees ning ühel hetkel jõuavad jäägid kusagile randa,“ lisas Maran.

Teatud tingimustel on palmiõli mahutite pesemisjääkide merre suunamine lubatud, kuid praegusel juhul ei ole konkreetse laeva ega asjaolude selgitamine võimalik. Ainet on kandunud randa pikema aja vältel.

Rannast kokku kogutud aine, ühtekokku üle 300 kilo, suunatakse jäätmekäitlusse.

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.