Language switcher

Sa oled siin

Inspektsioon tegeleb Põhja-Tallinna haisuprobleemiga

Paljassaare
Paljassaare

Sel nädalal on tulnud Põhja-Tallinna elanikelt arvukalt kaebusi välisõhus leviva kemikaalilõhna kohta, mis kandub kirdetuulega Paljassaare sadama poolt lähedal asuvatesse elurajoonidesse ja levib kaugemalegi.
Keskkonnainspektsioon on kontrollinud ja teinud Paljassaare sadama piirkonnas tegutsevatele ettevõtetele päringu, et selgitada, milliseid kütuseid või kütusejääke hetkel käideldakse. Saadud info põhjal võib öelda, et tootmisprotsessid on tavapärased, käideldakse samu aineid mida tavaliselt. Tõenäoliselt võib tugevamat lõhnahäiringut põhjustada mahutites oleva kütuse soojendamine, et see püsiks vajalikus temperatuuris ja oleks käideldav.

Praeguse terava lõhnaprobleemi vähendamiseks on Keskkonnainspektsioon käskinud mahutites olevate kütuste temperatuuri alandada, et aurumist ja lõhna teket vähendada.

Paljassaare sadamas ja ümbruses tegutsevad mitmed kütuse- ja kütusejääkide käitlemisega tegelevad ettevõtted, kellel kõigil on ka keskkonnaload olemas. Kuna sel aastal on välisõhu kaebused Põhja-Tallinnas sagenenud, tellis Keskkonnainspektsioon Eesti Keskkonnauuringute Keskuselt välisõhu uuringud, mille käigus mõõdeti nii saaste- kui lõhnaainete sisaldust. Mõõtmised toimusid augustist kuni novembri lõpuni, praegu toimub andmete analüüs ja tulemused peaksid selguma aasta lõpuks.

Kui uuringu tulemused näitavad normidest kõrvalekaldeid, saab Keskkonnainspektsioon nõuda vastavalt ettevõttelt lõhnaaine vähendamise tegevuskava koostamist, kus peavad olema kirjas konkreetsed tegevused haisu vähendamiseks. Tegevuskava kiidab heaks Keskkonnaamet ja selle täitmist kontrollib Keskkonnainspektsioon koos Keskkonnaametiga. Vajadusel vaadatakse üle ka keskkonnaloa tingimused. Lõhnale ei ole otseseid piirväärtusi kehtestatud, on häiringutase. Samas tuleb arvestada, et inimese nina on väga tundlik, tundlikum kui mistahes mõõteriist. Mõõteriista järgi võib kõik olla normis, kuid inimene tunneb siiski lõhna ja on sellest häiritud.

Lõhnaprobleemid võimenduvad ebasoodsate ilmastikutingimustega. Kui lõhn kandub mere poole, ei panda seda tähele, kuid kui tuul kannab seda elurajooni poole nagu praegu, on see inimestele tuntav ja häiriv. Lõhnadel on ka see eripära, et nad ei levi ühtlaselt. Ühes kohas on see tuntav, järgmisel tänaval ei pruugi seda üldse tunda. Teatud ilmastikutingimustega – madalrõhkkond, tuulevaikus, inversioon – on lõhnade hajuvus halb ja need võivad jääda pikemaks ühe koha peale seisma.

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.