Language switcher

Sa oled siin

Tänavusel linnujahi hooajal on tuvastatud üks rikkumine

Kaks välismaist linnukütti roost ehitatud jahivarjendis
Linnukütid jahivarjendis

20. augustil alanud veelinnujahi hooaeg on siiani kulgenud probleemideta, vaid Pärnumaal tuvastati möödunud nädalal üks jahinõuete rikkumine. Seaduserikkujaks osutus jahiturist, kes peibutas linde keelatud viisil.

4. septembril kontrollisid Pärnumaa büroo inspektorid saabunud teadet, milles kahtlustati elektroonilise peibutusvahendi kasutamist. Kontrollimisel selgus, et Peerni sadama läheduses pidasid jahti itaallastest jahituristid, kellest üks kasutaski lindude ligimeelitamiseks elektroonilist peibutusvahendit.

„Samas oli jahikorraldaja poolt antud jahimeestele tutvumiseks ja allakirjutamiseks itaalia keelde tõlgitud infoleht, kus oli kirjas, et ei tohi kasutada elektroonilisi peibutusvahendeid, pliihaavleid jne,“ märkis Keskkonnainspektsiooni Pärnumaa büroo juhataja Toomas Õmblus. Keeldu eiranud jahimehe sõnul ei teadnud ta, et linnuhäälitsuste mahamängimiseks kasutatud mobiiltelefon kuulub samuti keelatud vahendite hulka.

Isiku suhtes alustati väärteomenetlust ja määrati kiirmenetluse korras rahatrahv 600 eurot. Trahv on praeguseks ka tasutud.

Alates linnujahi algusest on Pärnumaal ja teistes mereäärsetes maakondades korraldatud järelevalvereide, aga seni ei ole rohkem rikkumisi tuvastatud.

Jahieeskirja järgi võib partlastele, laugule, kajakalistele ja tikutajale pidada jahti 20. augustist 31. oktoobrini (Narva veehoidlal, Võrtsjärvel, Peipsi- ja Pihkva järvel kestab pardijaht 30. novembrini). Hanesid ja laglesid võib küttida alates 20. septembrist kuni 30. novembrini. Jahihooaeg kormoranile algas 1. augustil ning kestab 30. novembrini.

Kuna jahihooaeg kestab, tuletab Keskkonnainspektsioon jahimeestele ja jahikorraldajatele meelde, et tuleb järgida nii õigusaktidest tulenevaid nõudeid kui ka jahipidamise head tava. Elektrooniliste peibutusvahendite, sealhulgas nii linnuhäälitsusi tekitavate seadeldiste kui ka liikuvate linnukujude kasutamine on keelatud.

„Oluline roll on täita linnujahi korraldajatel, kelle ülesandeks on tutvustada jahituristidele jahipidamise nõudeid ning jahinduse head tava. Praegune juhtum näitab, et kõigele vaatamata leidub üksikuid välismaiseid jahituriste, kes siinseid seadusi ei austa, aga tänu instrueerimistele ja järelevalvele on rikkumised võrreldes mõne aasta taguse ajaga märgatavalt vähenenud,“ ütles Keskkonnainspektsiooni looduskaitseosakonna juhataja Uno Luht.

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.